Čtrnáct kroměřížských zastavení

7. Druhý pád

K.: Klaníme se Ti, Pane Ježíši Kriste a děkujeme Ti
L.: neboť svým křížem jsi vykoupil svět.

Jsme společenstvím, v němž máme mimořádnou možnost si uvědomit, jakým křížem je „Diagnóza“. V Kroměříži žije mnoho lidí se zdravotním nebo mentálním postižením. Mnozí z nich se zapojují do života farnosti a navštěvují bohoslužby. Nesou si svůj každodenní kříž, ale nezasluhují si pouze náš soucit. Můžeme si vzít příklad z jejich radosti, vděčnosti a důvěry, vytrvalosti, či trpělivosti při snášení bolesti.

Diagnóza se ale stává stigmatem i jinde, a sice když je startovní čárou na cestě ven ze závislosti na alkoholu, lécích, drogách. Přes všechnu naději, je to pro naše bližní v zajetí návykových látek cesta opakovaných pádů, selhání. Jako ve hře  člověče nezlob se stále vracejí na start.

Nelze také přehlížet kříže těch, jejichž diagnózy odmítá přijmout i jejich nejbližší okolí.

Pane, pomoz mi pochopit, že kříž je nutnou záležitostí v životě křesťana i celé církve na cestě k věčnosti.

Ukřižovaný Ježíši                 (lid): smiluj se nad námi!