Farní týdeník FIAT

Aktuální číslo 24. 6. 2018 - 4. 8. 2019

Aktuální číslo 24. 6. 2018 - 4. 8. 2019

O malé ohleduplnosti na našich vozovkách se mluví poměrně hodně často. Když sedám za volant, vzpomenu si na instruktora autoškoly, který zahajoval kurz větou: „Pro většinu z vás je řízení automobilu ta nejnebezpečnější věc, jakou v životě děláte“.

Musím přiznat, že jsem mu dal už mnohokrát za pravdu. Čím jsem starší, tím víc mám z řízení a provozu na silnicích obavu. Kdysi ve mně tento pocit vzbudil nápis na terénním voze, hlásající do světa, že chce „raději skončit mrtvý než druhý“. Kde, ve které rallye se to má stát, autor nápisu neříká. Patří mezi piráty našich vozovek, kteří vlastně ani nevědí, kam spěchají, jen tam chtějí být za každou cenu první?

Nemyslím si, že by Pán Bůh s oblibou trestal takovéto provokatéry, ale spolujezdcem v jeho voze bych určitě být nechtěl. Nebo je ten slogan jen parodií na myšlení našich dálničních závodníků? Měl jsem chuť vzkázat mu, že není umění jezdit rychle, ale dlouho, a že já bych určitě chtěl být raději poslední, než mrtvý.

Přemýšlím, jestli touha po vítězství za každou cenu nepohybuje občas celou naší společností. Nepřeceňovali jsme v posledních letech a desetiletích liberální tržní ekonomiku s jejím heslem: Každý ať se snaží být první a pak pokvete celá zem?

Alternativou extrému „vítěz za každou cenu“ není opačný extrém, ale ohleduplnost a obyčejná celková slušnost. Při řízení se tomu říká „defenzivní způsob jízdy“ a ve společnosti je obdobou úcta ke všem bez ohledu na to, jak jsou úspěšní. Nedílnou součástí je starost o ty, kterým se vítězit z nějakého důvodu nedaří. Je to důležité, protože jich je mnohonásobně více než vítězů.

o. Bohumil

Svátky naleznete v aktuálním čísle FIATu.

PO .
ÚT .
STŘ .
ČTV .
.
SO .
NE .

Další informace naleznete v elektronické podobě Aktuální číslo 24. 6. 2018 - 4. 8. 2019 Aktuální číslo 24. 6. 2018 - 4. 8. 2019

Archív starších čísel


* Pokud se vám nedaří otevřít pdf soubory, stáhněte si bezplatně Adobe Acrobat Reader.

© design Max portman 2005