INFORMACE PO VYHLÁŠENÍ NOUZOVÉHO STAVU

Od 11. května bude možné slavit mše svaté s počtem 100 účastníků. Od 25. května 300 účastníků

Bohoslužby za účasti 15 osob jsou povolené již od 24. dubna – usnesení vlády č. 452

Pravidla pro uvolňování omezení týkající se bohoslužeb
Stálá rada České biskupské konference a biskup – delegát ČBK pro duchovní péči ve zdravotnictví schválili 14. dubna 2020 následující pravidla pro postupné uvolňování omezení, které se týká veřejných bohoslužeb.

• V kostele musí lidé dodržovat minimální rozestupy dva metry mezi účastníky bohoslužeb (s výjimkou členů v rámci jedné rodiny nebo jinak propojených osob);
  • Účastníci si před vstupem do kostela povinně vydesinfikují ruce;
  • Všichni účastníci bohoslužeb mají roušku vyjma okamžiku přijetí Eucharistie;
  • Vynechává se pozdravení pokoje a žehnání se svěcenou vodou;
  • Kněz si desinfikuje ruce minimálně před začátkem bohoslužby, před podáváním Eucharistie a po něm;
  • Délku bohoslužby je třeba při zachování liturgických předpisů zbytečně neprodlužovat;
  • Kostel je po bohoslužbě řádně vyvětrán a jsou desinfikovány kontaktní plochy (kliky, lavice apod.) Údržbě a čistotě prostoru je věnována mimořádná péče;
  • Je omezen přístup věřících do dalších míst v kostele mimo hlavní bohoslužebný prostor;
  • Obdobná pravidla platí pro svatby a křty;
  • Až do odvolání je zrušen veškerý další program ve farnostech, který vyžaduje shromažďování lidí;
  • Kostely mimo bohoslužeb zůstávají otevřené jako obvykle pro osobní modlitbu a individuální duchovní péči;
  • Za dodržování těchto pravidel je zodpovědný duchovní, který předsedá bohoslužbě.

18.3.2020:Lidé v Česku nebudou smět od půlnoci ze středy na čtvrtek vyjít ven bez roušky nebo jiné ochrany nosu a úst. Obchody budou od 10 do 12 hodin přístupné jen lidem starším 65 let. Rozhodla o tom vláda kvůli šíření koronaviru. V Česku je nyní 464 potvrzených nakažených. Už od pondělí platí omezení volného pohybu, lidé mohou jen na nákup, za rodinou či k lékaři.

15.3.2020:Vláda svým opatřením zakazuje volný pohyb osob na území České republiky od nedělní půlnoci do úterý 24. března do 6.00. Občanům nařizuje, aby pobývali ve svých domovech s výjimkou cest do zaměstnání a nezbytných cest za rodinou nebo blízkými.

Vláda vyhlásila nouzový stav-od 13.3.2020

z listu arcibiskupa Graubnera:
Dokud bude mimořádná situace trvat, nebudeme používat svěcenou vodu v kropenkách a vynecháme pozdravení pokoje. U vstupu do kostela je vhodné umístit dezinfekční gely a vybídnout věřící k jejich užívání. Všechny, kteří mají projevy chřipky nebo nachlazení, prosím, aby z ohledu k jiným zůstali doma. Donášení svatého přijímání domů starým a nemocným lidem se neomezuje. Podobně jsou možné návštěvy kněží a nemocničních kaplanů v nemocnicích a domovech důchodců i přes zákaz návštěv, protože kaplani jsou považováni za personál. celý text zde

Z prohlášení českých a moravských biskupů ze dne 12. 3. 2020:

„V souvislosti s nouzovým stavem, vyhlášeným dnes Vládou ČR, kdy je omezen počet účastníků shromáždění, včetně náboženských na 30 osob, se prakticky ruší veřejné bohoslužby a další církevní akce.

„Toto opatření je zcela mimořádné, a vyžaduje si tedy mimořádná řešení. Všichni věřící jsou z tohoto důvodu do odvolání dispenzováni od fyzické účasti na nedělních bohoslužbách. Bohoslužby je možné sledovat ve sdělovacích prostředcích a den Páně slavit v rodinném kruhu. Zůstává zachována možnost individuálního přijetí svátostí v kostelích, které zůstanou v rámci možností otevřeny.“

Situace ve městě Kroměříž:

Vláda kvůli šíření koronaviru vyhlásila ve čtvrtek 12. března 2020 pro celou Českou republiku nouzový stav. V rámci mimořádných opatření se mimo jiné s účinností od 13. března 2020 od 6.00 zakazují veřejné i soukromé akce s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob a to do odvolání.

Proto jsou veřejné bohoslužby v našich farnostech od pátku 13. března zrušeny.

Opatření města Kroměříž proti šíření koronaviru
Podle radnice by občané měli nad rámec nařízených opatření ve vlastním zájmu omezit pohyb ve veřejném prostoru a také návštěvy, a to včetně návštěv příbuzných.

Modleme se za všechny nemocné,
buďme připraveni pomoci těm, kdo pomoc potřebují, a nezapomínejme na modlitbu za brzké ukončení šíření současné nákazy.